suomi | english

Muurinen: "Erittäin pirteä esitys"

- 31.01.2009 -


HJK:n päävalmentaja oli lauantaisen TamU-voiton jälkeen erittäin iloinen joukkueensa peliesityksestä.

- Pelasimme todella iloista ja hienoa jalkapalloa. Meidän syöttöpeli toimi tänään todella hyvin ja pelaajista huomasi, että Lahden alusta oli tutumpi kuin eilen, kertoo Antti Muurinen

HJK lähti otteluun nuorella joukkueella ja kahden maalin tekijöinäkin kunnostautuivat joukkueen nuorimmat, mikä ilostutti päävalmentajaa.

- Tietenkään ikä ei nyt merkitse kaikkea, mutta oli vahva esitys meidän nuorilta. Nosh A Lody topparina ja Mikko Sumusalo laitapuolustajana olivat tänään erittäin hyviä. A Lodyn ja David Ramadingayen maalit olivat myös komeita

Muurinen myöntää, että TamU lähti otteluun selkeästi varamiehisenä. TamU:n riveistä puuttui mm. eilen kaksi maalia iskenyt Jonne Hjelm.

- Tiukat pelit verottavat aina miehiä. On meidänkin pelaajat saaneet tällejä: mm. Fowler, Medo, Hauhia. Huomisesta on tässä vaiheessa siis vaikea sanoa ketkä pelaavat, ketkä eivät. Hyvä joukkue saadaan kasaan, siitä olen varma.

Heti HJK - Tamu -ottelun jälkeen pelatun toisen välierän vei FC Lahti. Rangaistuslaukauskilpailuun venynyt ottelu päättyi 5-4 hallitsevalle mestarille. Huomisesta finaalista Muurinen odottaa hyvää peliä.

- FC Lahti on varmasti kova kotikentällään. Uskon, että heitäkin on ottelu per päivä -tahti haitannut. Varmasti tulee kuitenkin tiukka vääntö. Me lähdemme peliin tähtäimessä vain voitto.
linkitä uutinen Facebook MySpace