torstaina 27.3.2014
HJK:n valmennusryhmä ja pelaajisto ovat yhteisellä päätöksellä valinneet joukkueen kapteeniston kaudelle 2014. Kapteeninnauhaa alkavalla kaudella kantaa Teemu Tainio, varakapteeneina toimivat Sebastian Sorsa ja Valtteri Moren.
Tainio, 34, edustaa kolmikossa kokemusta. Pitkän ulkomaanreissun jälkeen kotimaahan viime vuonna palannut keskikenttäpelaaja on toiminut viime aikoina myös Suomen A-maajoukkueen kapteenina.
Jo kymmenennen kautensa Klubissa aloittava Sorsa, 30, on noussut vuosien mittaan todelliseksi HJK-ikoniksi. Fanien suosikki pelasi viime vuonna loistavan kauden laitapuolustajana ja murtautui A-maajoukkueen rinkiin. Moren, 22, puolestaan on nuoresta iästään huolimatta noussut todelliseksi johtohahmoksi HJK:n puolustuksessa.
Tottakai on hienoa tulla valituksi, varsinkin tälläiseen seurueeseen. Mahtavaa että kausi saadaan nyt käyntiin, intoili Moren.
HJK aloittaa sarjakautensa ensi viikon sunnuntaina 6.4. kotiottelulla FF Jaroa vastaan. Sitä ennen Klubi on uuden kapteenistonsa johdolla tositoimissa tänä viikonloppuna, kun joukkue kohtaa sunnuntaina 30.3. harjoitusottelussa Tukholmassa Hammarby IF:n.