Teemu Pukki viimeistä kertaa Huuhkajissa – Klubista kolme pelaajaa Pikkuhuuhkajiin

Teemu Pukki päättää maajoukkueuransa marraskuun peleihin. U21-maajoukkueen EM-karsinnat jatkuvat Romaniaa ja Kosovoa vastaan.

Teemu Pukki on valittu Huuhkajien joukkueeseen tuleviin maaotteluihin Maltaa ja Andorraa vastaan. Ottelut jäävät Pukin viimeisiksi Huuhkajissa: hyökkääjä kertoi keskiviikkona Palloliiton tiedotustilaisuudessa päättävänsä uransa maajoukkueessa.

– Se oli silloin joskus unelma, että saa edustaa Suomea. Yli 130 kertaa sen sai tehdä, voi olla aika ylpeä, Pukki sanoo.

– Kaksi viimeistä matsia jäljellä. Kaikkeni tulen taas antamaan Suomi-paidalle.

Vuonna 2009 A-maajoukkueessa debytoinut Pukki on Huuhkajien kaikkien aikojen paras maalintekijä 42 maalillaan. Maltaa ja Andorraa vastaan hänen on mahdollista vielä kaunistella maalitilastoa.

Suomi pelaa MM-karsintaottelun Maltaa vastaan 14. marraskuuta Olympiastadionilla. Pukin maajoukkueuran jäähyväisotteluksi jäävä maaottelu Andorraa vastaan pelataan 17. marraskuuta Tampereella Tammelan stadionilla.

Klubi-kolmikko Pikkuhuuhkajiin

U21-maajoukkue kohtaa EM-karsinnoissa Romanian ja Kosovon. Pikkuhuuhkajiin on tuleviin karsintaotteluihin HJK:sta valittu Pyry Mentu, Miska Ylitolva ja Kaius Simojoki.

Pikkuhuuhkajat aloitti karsintaurakkansa kahdella murskavoitolla San Marinoa ja Kyprosta vastaan maalierolla 12–0. San Marino kaatui ensin 7–0, maalijuhlat jatkuivat Kyproksella 5–0. Edellisessä maaotteluikkunassa Suomi oli pitkään kiinni jymypaukussa Espanjaa vastaan, mutta johtoasema kääntyi loppuhetkillä 1–2-tappioksi.

Molemmat karsintaottelut pelataan Turussa Veritas Stadionilla. Suomi pelaa Romaniaa vastaan perjantaina 14. marraskuuta ja Kosovo-ottelu on neljä päivää myöhemmin tiistaina 18. marraskuuta.

Suomen ottelut:
Pe 14.11. klo 17.00 Suomi – Romania, Veritas Stadion
Ti 18.11. klo 18.30 Suomi – Kosovo, Veritas Stadion

U19-maajoukkueessa viisi klubilaista

Suomen U19-maajoukkue pelaa paikasta EM-jatkokarsinnoissa Romaniassa marraskuun puolivälissä. Isäntämaan lisäksi Suomi kohtaa Romanian karsintaturnauksessa Islannin ja Andorran.

HJK:sta karsintaturnausjoukkueeseen on valittu Valo Konttas, Toivo Mero, Antton Nylund, Adam Le Goff-Conan ja Jere Kari. Samainen viisikko kuuluu myös HJK:n U19-joukkueeseen, joka kohtaa tänään keskiviikkona 5.11. turkkilaisen Trabzonsporin UEFA Youth Leaguen karsinnassa.

Romanian karsintaturnauksen kaksi parasta joukkuetta ja karsintojen paras lohkokolmonen etenevät jatkokarsintoihin. Ikäluokan EM-lopputurnaus järjestetään Walesissa kesällä 2026 – kisoihin selviytyy isäntämaan lisäksi jatkokarsintojen seitsemän lohkovoittajaa.

Lokakuun EM-karsintakenraaleissaan Suomi haki Slovakiasta kaksi 3–1-voittoa. Mero teki toisessa peleistä yhden Suomen maaleista.

Suomen ottelut (Suomen aikaa):
Ke 12.11. klo 11.00 Suomi – Islanti
La 15.11. klo 16.00 Romania – Suomi
Ti 18.11. klo 16.00 Andorra – Suomi

U17-maajoukkueen karsinnat päättyivät pettymykseen

U17-pojat pelasivat loka-marraskuun vaihteessa EM-jatkokarsintapaikasta Pohjois-Irlantia, Kyprosta ja Armeniaa vastaan Kyproksen karsintaturnauksessa.Minihuuhkajien joukkueessa HJK:sta mukana olivat Nicklas Kroupkin, Samuel Salo, Jay De Nascimento, Daniel Kesonen ja Markus Acquah.

Kyproksen karsintaturnaus päättyi pettymykseen, sillä jatkokarsintapaikka karkasi käsistä. Kypros-tappion, Armenia-voiton ja Pohjois-Irlanti-tasapelin jälkeen tuloksena oli lohkon kolmossija – jatkopaikat menivät lohkovoittajalle Kyprokselle ja toiseksi sijoittuneelle Pohjois-Irlannille.

– Sanoin pelaajillemme ennen karsintoja, että tässä lohkossa ei ole yhtään Euroopan jättiläistä eikä yhtään futiskääpiötä. Ennakoin kaikista peleistä tosi tasaisia – sellaisia niistä tulikin. Kypros teki kaksi maalia ja voitti lohkon. Se kertoo tämän lohkon tasaisuudesta. Jos ollaan rehellisiä, olemme pelanneet vuosien varrella paljon laadukkaammissa lohkoissa, U17-maajoukkueen päävalmentaja Erkka V. Lehtola sanoi turnauksen päätteeksi Palloliiton nettisivuilla.

2–0-voitossa Armeniaa vastaan Salo teki Suomen toisen maalin Kroupkinin esityöstä. De Nascimento syötti Suomen avausmaalin.