HJK Akatemia keskiviikkona PKKU:n vieraaksi
HJK Akatemia jatkaa pelejään Kansallisessa Ykkösessä keskiviikkona, kun se kohtaa vieraskentällä PKKU:n.

HJK aloitti kautensa 1-1-tasapelillä EBK:ta vastaan. Klubin maalin viimeisteli loppuhetkillä vapaapotkusta Juulia Sarkki. Piste avauspelistä tyydytti myös valmennusta, mutta tavoitteena on avata voittotili keskiviikon vieraspelissä.
– Valmistautuminen otteluun on sujunut normaaliin tapaan. Meillä on hyvä pelaajatilanne keskiviikon otteluun. Olemme saaneet nyt maajoukkueiden mukana olleet pelaajatkin takaisin joukkueen arkeen. Tavoitteena on ottaa keskiviikkona kolme pistettä, jonka jälkeen jäämme pienelle lomalle, päävalmentaja Peetu Lepistö kertoo.
Viime viikkoja ovat HJK liigajoukkueen ja Akatemian osalta sekoittaneet varsin isosti lukuisat maajoukkuetapahtumat. Tämän takia keskiviikon pelissä nähtäneen myös jokunen nuori pelaaja liigajoukkueesta.
Viime kauden päätteeksi Kansallisesta Liigasta pudonnut PKKU avasi kautensa viime perjantaina, kun se kohtasi vieraskentällä FC Lahden. Ottelu päättyi lahtelaisten voittoon maalein 4-3.
– Meidän pitää olla kärsivällisiä pallon kanssa ja pystyä liikuttamaan heidän blokkia. Saamme luotua varmasti tarvittavat maalipaikat mitä pidemmälle ottelu etenee, Lepistö sanoo.
– Puolustamisen osalta haluamme voittaa pallon mahdollisimman nopeasti takaisin meidän joukkueellemme. Tämä vaatii paljon metrejä sekä voitettuja kaksinkamppailuita – puolustamisen täytyy olla kurinalaista koko 90-minuuttisen, päävalmentaja korostaa.
HJK Akatemia ja PKKU kohtaavat keskiviikkona Hyrylän UK:n tekonurmella kello 19.00.
HJK Akatemian kauden ensimmäinen kotipeli pelataan lauantaina 26.4., jolloin Bolt Arenalle saapuu vieraaksi RoPS.