
Otteluennakot
lauantaina 11.7.2026Otteluennakot
HJK kohtaa sunnuntaina klo 16 pelattavassa liigaottelussa IF Gnistanin.

HJK:lla on keskiviikolta allaan Suomen Cupin finaalipaikka KuPSia vastaan pelatusta välieräottelusta, jossa Klubi varmisti paikkansa Tammelassa Iiris Holmströmin maalilla.
– Nopealla rytmillä jatketaan otteluita, mutta joukkue on virittäytynyt hyvin, ja liikkeellä on hyvä energia, päävalmentaja Jonne Kunnas kertoo.
HJK jatkaa myös liigaotteluitaan hyvistä asetelmista. Klubi johtaa Kansallista Liigaa 30 pisteellä, kun runkosarjaa on jäljellä enää kolme ottelua. Toisena on KuPS 25 pisteellä ja kolmantena HPS 23 pisteellä.
Seuraavaksi HJK kohtaa sunnuntain paikallisottelussa IF Gnistanin, joka on sarjataulukossa kuudentena neljällä voitolla ja seitsemällä tappiolla. Klubi voitti Kipinän toukokuussa Boltilla lukemin 5–0.
– On tärkeää, että pystymme jatkamaan laadukasta tekemistämme myös sunnuntaina. Pallolliset valinnat ja pelin rytmittäminen korostuvat, jotta pääsemme luomaan maalipaikkoja monin eri tavoin. Vastaavasti Gnistan pyrkii hyökkäämään nopeasti ja laadukkaasti vastaan, jolloin korostuvat näiden tilanteiden estäminen sekä niihin hyvin reagoiminen, Kunnas toteaa.
Ottelu pelataan Oulunkylän Markku.fi Areenalla sunnuntaina 12.7. klo 16. Ottelu näkyy suorana Ruudusta ja Jimiltä!
– Joukkueessa on hyvä tunnelma, ja olemme jälleen valmiit lyömään parasta pöytään myös sunnuntaina, Kunnas päättää.
Avainsanat:

Otteluennakot

Otteluennakot

Otteluennakot

Otteluraportit