lauantaina 17.7.2021HJK Miehet

Marcello Beuker liittyy HJK Klubi 04 vahvuuteen

Hollantilainen puolustaja Marcello Beuker vahvistaa HJK Klubi 04:n puolustusta.

HJK ja Marcello Beuker, 21, ovat tehneet loppukauden kattavan sopimuksen. 

– Marcello Beuker on nopea vasenjalkainen puolustaja, joka on saanut hyvän koulutuksen Heerenveenin organisaatiossa. Hän esiintyi edukseen testijaksolla niin HJK:n edustusjoukkueen kuin HJK Klubi 04 mukana, kertoo HJK:n pelaajatarkkailija Henri Määttä.

Assenissa Hollannissa syntynyt Beuker aloitti jalkapallon pelaamisen ACV Assenin junioreissa ja siirtyi kymmenvuotiaana SC Heerenveenin akatemiaan, jossa hän pelasi U21-joukkueeseen asti.

– Olen todella iloinen sopimuksesta. En malta odottaa, että pääsen edustamaan hienoa seuraa myös virallisissa otteluissa. Viimeiset viikot HJK:ssa ovat menneet todella hyvin. Olen viihtynyt Suomessa ja nauttinut HJK:n ammattimaisesta toiminnasta, Beuker iloitsee. 

Marcello Beuker on päävalmentaja Mika Väyrysen käytettävissä ensimmäisen kerran tänään lauantaina 17.7.2021, kun HJK Klubi 04 kohtaa kotikentällään FF Jaron. 

  • KASVU
  • KUNNIANHIMO
  • KLUBILAISUUS