
lauantaina 8.8.2026Otteluraportit
Kolmen matsin viikon viimeinen etappi on sunnuntaina AC Oulun vieraana. Panokset ovat korkealla, voitolla Klubi nousisi pari sijaa ylemmäs kolmanneksi.

Kuluvan viikon kolmas ja viimeinen matsipäivä koittaa sunnuntaina, kun HJK matkustaa AC Oulun vieraaksi Pohjois-Pohjanmaalle. Otteluruuhkassa oleva Klubi on pelannut jo maanantaina ja torstaina eli lepoaika on ollut kortilla, mutta sunnuntain matsin jälkeen joukkue saa hieman hengähdysaikaa ennen seuraavaa peliä ensi torstaina.
HJK pääsee ainakin tältä erää viimeistä kertaa vierailulle Raatin stadionille. Oulun uusi jalkapallostadion avataan muutaman viikon päästä, joten jatkossa AC Oulu pelaa kotipelinsä uudenkarhealla areenalla.
Oulun-reissun jälkeen pakataan jälleen matkalaukut ja suunnataan Helsinki-Vantaan lentoasemalle, josta matka käy jälleen Britteinsaaria kohti, tällä kertaa Skotlantiin. Konferenssiliigan kolmannen karsintakierroksen kohtalo ratkeaa Motherwellin vieraana, sillä Töölössä päädyttiin 1–1-tasatulokseen.

Kuluvan viikon aiemmat pelit ovat tarjonneet Klubille haasteita eri muodoissa. Maanantain vieraspelistä SJK:ta vastaan tuli pannukakku, kun hyvin alkaneen avausjakson jälkeen Klubi jäi 0–3-tappioon. Torstaina vuorossa oli tiukka kamppailu Motherwellin kanssa, ja Teemu Pukin loistava yksilösuoritus nosti HJK:n maalin takaa 1–1-tasapeliin. Tasatulos tarkoittaa, että toisessa osaottelussa kaikki on vielä auki, vaikka haasteesta Skotlannin maaperällä tuleekin takuulla kova.
Kotijoukkue AC Oulu on saanut valmistautua sunnuntaihin kaikessa rauhassa. Ilman eurokiireitä pelaavat oululaiset pelasivat edellisen kerran viikko sitten, jolloin se otti täydet pisteet kotikentällään Ilvestä vastaan 1–0.
Erinomaisen alkukauden pelannut AC Oulu kaipasi voittoa kipeästi, sillä sitä edelsi viisi voitotonta kierrosta. Silti juhannukseen asti AC Oulu keräsi pisteitä sen verran tasaiseen tahtiin, että vaikeammasta vaiheesta huolimatta se on edelleen sarjataulukossa kolmantena.
Sunnuntain peli on kaiken kaikkiaan erittäin tärkeä kummallekin. Voitolla Klubi harppaisi nykyiseltä viidenneltä sijalta kolmanneksi, mutta todella tiiviissä sarjataulukossa tappio saattaisi pahimmassa tapauksessa sysätä HJK:n ulos Mestaruussarjaan oikeuttavilta sijoilta. Sijat 3–8 ovat kaikki viiden pisteen sisällä.
Kuukauden loukkaantumisen jälkeen kesäkuussa takaisin kentille päässyt Kaius Simojoki on ollut oivallisessa vireessä paluunsa jälkeen. Pikkuhiljaa vauhtiin pääsevä nuori puolustaja on saanut koko ajan enemmän ja enemmän vastuuta. Simojoki sanoo ennen Ouluun lähtöä, että rankka peliviikko ei paina liiaksi, ja minuutteja on saatu jaettua pelaajien kesken.
– Pelasin vain puoli tuntia torstaina, niin virtaa kyllä ainakin itselläni riittää! Uskon, että muillakin varmasti on hyvä energia päällä huomenna. Tosi nälkäinen ja odottava tunnelma. Haluamme näyttää viime SJK-pelin jälkeen, että meistä on paljon parempaan, Simojoki sanoo.
Simojoki toteaa, että tavoitteena on tuoda Oulusta tuliaisiksi kolme pistettä, joiden myötä Klubi nousisi pari askelta ylemmäs sarjataulukossa. Helpolla se ei kuitenkaan tapahdu.
– Varmaan aika vaikea peli tulossa. Luonnonnurmi ja Oulu tulee varmaan tosi kovaa päälle, heti ekasta minuutista lähtien pitää olla valmiina kamppailemaan ja taistelemaan.
Katso Simojoen haastattelu kokonaisuudessaan alla olevalta videolta.
Pelaajatilanne on säilynyt muuttumattomana. Uusia takaiskuja ei ole otteluruuhkassa tullut, ja ainoat varmat poissaolijat ovat edelleen pitkistä loukkaantumisista toipuvat Eemil Toivonen ja David Ezeh.
Avainsanat: