perjantaina 2.10.2026Otteluraportit

Treenitasuri virolaisvieraiden kanssa

HJK–Paide 2–2 (2–1).

HJK katkaisi perjantaina kolmen viikon mittaisen maaottelutauon treenimatsilla virolaista Paide Linnameeskondia vastaan. Molemmat joukkueet ovat kotimaisissa sarjoissaan kolmantena. Samoin molemmat ylsivät kesällä Konferenssiliigan karsinnoissa kolmannelle kierrokselle, ja tasan menivät myös treenipelin maalit. Loppunumerot 2–2 (2–1).

HJK aloitti räväkästi: Mads Borchers laukoi vasurillaan Santeri Haaralan syötöstä alkutahdit jo 3. minuutilla. Ennen puolen tunnin täyttymistä Lucas Lingman riisti pallon hyökkäysalueella ja syötti vuorostaan Haaralan maalintekoon.

Peli oli tuossa vaiheessa täysin Klubin kontrollissa, ja maalipaikkoja joukkue loi tehokkaasti läpi ottelun, mutta kotijoukkueen maalilaulua ei vajaan 200 katsojan korville kuitenkaan enää soiteltu.

Muutama minuutti 2–0-maalin jälkeen vieraiden Daniel Cabralin sivuvapaapotku löysi boksista Victor Hugon. Tämä ohjasi pallon verkkoon ohi Jasper Samoojan, joka sai perjantaina ensiminuuttinsa Klubi-paidassa.

HJK:n pelaajista Ville Tikkasen ja Jasper Samoojan lisäksi täydet minuutit kellottivat perjantaina Mihailo Bogicevic ja Mads Borchers.

Samooja antautui toisen kerran runsaat 10 minuuttia ennen päätösvihellystä. Klubi menetti pallon kohtalokkaasti keskialueella, ja Modou Sohna karkasi chippaamaan näppärästi yli Samoojan.

Maajoukkuepoissaolojen ja loukkaantumisten / sairastumisten vuoksi HJK:lta oli sivussa kymmenkunta miestä. HJK Klubi 04:n Mustafa Ameen (avauksessa) ja Art Berisha (vaihdosta) toivat hyvää asennetta vasemmalle laidalle, mutta Ameen joutui valitettavasti pyytämään vaihtoa 53. minuutilla. Hänen tilalleen tuli niin ikään 04:stä tuttu Valo Konttas.

Lucas Lingman joutui puolestaan jättämään kentän 40. minuutilla.

Iltapäivän iloisiin uutisiin lukeutui Samoojan lisäksi myös Joona Vetelin ensiesiintyminen HJK-paidassa. Loukkaantuminen on takana ja ensimmäiset 30 sinivalkoista minuuttia nyt vyöllä.

Hommat jatkuvat Boltilla ensi torstaina 8. lokakuuta klo 18. Silloin jaossa kolme pistettä, vastassa VPS.

HJK–Paide 2–2 (2–1)

3’ Mads Borchers (Santeri Haarala) 1–0
28’ Haarala (Lucas Lingman) 2–0
35’ Victor Hugo 2–1
79’ Modou Sohna 2–2

HJK:n kokoonpano:
Jasper Samooja
Nikolai Alho (74’ Emil Leveälahti), Mihailo Bogicevic, Ville Tikkanen, Mustafa Ameen (53’ Valo Konttas)
Alex Ring (46’ Jere Kallinen), Lucas Lingman (40’ Mouhamed Guèye)
Mads Borchers, Martin Kirilov (60’ Joona Veteli), Alfie Cicale (74’ Art Berisha)
Santeri Haarala (60’ Teemu Pukki)

Seuraava kotimatsi miehet
  • KASVU
  • KUNNIANHIMO
  • KLUBILAISUUS