Kansallinen Ykkönen: Hongan vieraaksi lauantaina

HJK Akatemia kohtaa lauantaina Kansallisen Ykkösen runkosarjan päätöspelissä Hongan vieraskentällä.

Kansallisen Ykkösen runkosarjaa on pelaamatta vielä yksi kierros. HJK Akatemia on varmistanut paikkansa jo liigakarsintasarjaan, johon etenee Ykkösen neljä parasta joukkuetta. Nelikko saa vastaansa Kansallisen Liigan kaksi heikointa joukkuetta. Liigasta karsintasarjassa ovat mukana JyPK ja PK-35, ja Ykkösestä Ilves, HJK Akatemia, EBK sekä KTP tai Honka.

Keväällä HJK Akatemia ja Honka kohtasivat Bolt Arenalla. Silloin Klubi nappasi maukkaan voiton lukemin 1-0.

Suomen U17-maajoukkue on tällä hetkellä PM-kisoissa Norjassa. HJK:sta on mukana joukkueessa peräti kahdeksan pelaajaa. Tämän takia lauantaina pelattavista Kansallisen Ykkösen ja T18 SM-sarjan peleistä puuttuu iso joukko pelaajia.

Tapiolassa pelataan lauantaina nurmikentällä, joten Klubi on treenannut koko viikon myös nurmella.

HJK Akatemia ja Honka kohtaavat lauantaina Tapiolan urheilupuistossa kello 15.00. Ottelu näkyy suorana lähetyksenä Ruutu+ palvelusta.