Kansallinen Ykkönen: Kärkiottelu maanantaina Kotkassa

Kansallinen Ykkönen jatkuu maanantaina HJK Akatemian osalta vieraspelillä KTP:ta vastaan.

HJK Akatemia ja KTP ovat tällä hetkellä jaetulla kärkipaikalla sarjataulukossa. Molemmat ovat saaneet kuudesta pelistään 13 pistettä saldolla 4-1-1.

– KTP on aloittanut sarjassa tuloksellisesti erittäin hyvin. Odotettavissa kovatasoinen ottelu, josta molemmat haluavat kolme pistettä, päävalmentaja Peetu Lepistö kertoo.

Lepistö on varsin tyytyväinen joukkueensa kauden alkupuoliskoon, ja siihen millaisia pelejä Klubin nuoret pelaajat saavat ja ovat saaneet.

– Kaikki joukkueet haluavat aina voittaa HJK:n, mikä on meille hieno asia! Saamme pelata viikosta toiseen kovia otteluita, mikä tukee pelaajiemme kehittymistä. Olemme täysin valmiita maanantain vieraspeliin, päävalmentaja linjaa.

– Kamppailupelaaminen on ollut hyvää viime otteluissa ja tämän seurauksena pelit ovat myös kääntyneet meidän eduksi, Lepistö lisää.

KTP oli jo viime kaudella mukana Ykkösen nousutaistelussa. Täksi kaudeksi joukkue on vahvistunut ja tämä on näkynyt myös kentällä.

– KTP:n pelaamisesta löytyy paljon samaa mitä meidän omassamme. Me olemme saaneet kokemusta kevään aikana erilaisista pelinkuvista ja näyttäneet että pystymme myös pelin aikana sopeutumaan ja pelaamaan monipuolisesti, Leipistö kertoo.

Maanantaina on varmasti luvassa hyvää jalkapalloviihdettä, kun Ykkösen kärkijoukkueet kohtaavat Arto Tolsa Areenalla.

– Maanantaina tullaan näkemään vauhdikasta jalkapalloa molemmilta joukkueilta, mikä sopii meille. Tolsalla tullaan maanantaina näkemään erittäin aktiivinen ja energinen HJK, Lepistö lupaa.

Ottelu alkaa kello 18.30 Arto Tolsa Areenalla Kotkassa.