Olivia Reis lainalle HPS:aan

HJK:n Olivia Reis pelaa kauden 2026 lainalla Helsingin Palloseurassa.

Olivia Reis (s.2007) on pelannut Klubissa 13-vuotiaasta lähtien ja tie on vienyt HJK:n liigajoukkueeseen, jonka kanssa Reisillä on sopimus vielä kaudesta 2026.

Menneellä kaudella laitapelaajana parhaiten viihtyvä Reis pelasi Kansallisessa Liigassa kuusi peliä, joista kaksi avauskokoonpanossa. Kansallisessa Ykkösessä (HJK Akatemia) pelejä kertyi 13, joissa Reis teki myös kolme maalia. Kaudella 2024 Reis pelasi kaksi liigapeliä ja 22 peliä Ykkösessä.

Reis on kuulunut jo useamman vuoden ajan ikäluokkansa maajoukkueeseen.

Kauden 2026 Reis pelaa siis lainalla naapuriseura HPS:ssa.

– Olivian kehityksen kannalta tämä on järkevä ratkaisu, ja hänellä on nyt hyvä sauma lyödä itsensä läpi lopullisesti myös liigatasolla. Mielenkiintoista nähdä, miten Olivian kehitys jatkuu HPS:ssa. Me tietenkin seuraamme tätä erityisen tarkasti, urheilutoimenjohtaja Joonas Sarelius kertoo.