Sarjakärki kohtaa sarjajumbon
HJK ja PK-35 iskevät yhteen Oulunkylän tekonurmella klo 12.

HJK on tällä hetkellä neljän ottelun voittoputkessa ja johtaa sarjaa kolmella pisteellä.
– Nöyrä ja kova työnteko on ollut tälläkin viikolla vahvasti läsnä. Olemme sitä kautta valmistaneet joukkuetta tulevaan otteluun ja pyrimme tietysti jatkamaan voittoputkeamme, päävalmentaja Arttu Heinonen kommentoi kuluneen viikon valmistautumista.
Lauantaina HJK pääsee ensi kertaa pelaamaan liigaottelun Oulunkylässä.
– Ogelissa emme ole itse asiassa aiemmin pelanneet. Muutamia vuosia takaperin siellä on kyllä harjoiteltu, Heinonen muistelee.
Lauantain vastustajalla, PK-35:llä, on ollut haastava alkukausi. Joukkue lähti kauteen kahdella miinuspisteellä.
– Takaa-ajoasema tuo heille varmasti lisää painetta, tuumii Heinonen.
– Viime kierroksella PK olisi ehkä ansainnut pisteen HPS:ää vastaan, kun heiltä vietiin selvä pilkku nenän edestä. PK:lla olisi ollut sauma tasoittaa peli, Heinonen pohtii.
Kauden ainoa voitto tähän mennessä on tullut Suomen Cupista.
– PK avasi voittotilinsä Nelosessa pelaavaa StaPaa vastaan Cupin ensimmäisessä kohtaamisessa, mutta seuraavalla kierroksella he tippuivat HPS:ää vastaan pilkuilla, Heinonen kertoo.
– Uskon, että PK tulee lauantain otteluun nälkäisenä, Heinonen sanoo.
Paikallisvastustajan odotetaan pelaavan varsin suoraviivaisesti.
– PK pyrkii varmasti mukautumaan meidän pelaamiseemme ja siihen, miten he pystyvät puolustamaan meidän vahvaa laitapelaamistamme, päävalmentaja analysoi.
Se, että PK on pelannut jo yhden ottelun tällä viikolla, tuo HJK:lle pienen lisäedun ja Heinonen uskoo, että HJK tulee jatkamaan vahvoja otteita myös lauantaina.
– Luotetaan taas omaan vahvaan peruspelaamiseemme ja lähdetään määrittämään pelin tempoa ja intensiteettiä. Ilman palloa meidän tulee olla aktiivisia ja aggressiivisia, jotta saamme sen takaisin ja pystymme hyökkäämään isoihin tiloihin, Heinonen sanoo.
– Ada Lindroth on PK:n vahva erikoistilannepelaaja, ja hänellä on hyvä vasen jalka. Meidän täytyy olla fiksuja, eikä antaa heille turhia erikoistilanteita tai ajautua kaaokseen, jossa he voivat iskeä, Heinonen lisää.
Hyökkääjä Aada Mäkelä ja maalivahti Siiri Forsström kertovat puolustuksen ja hyökkäyksen vahvuuksista sekä ennakoivat tulevaa vastusta.
HJK:n sairastuvalla ovat Noora Karvosen lisäksi vielä Elli-Noora Kainulainen ja Reetta Suomela. Kerttu Sarelius on sen sijaan jälleen pelikunnossa.
Ottelu pelataan Oulunkylän tekonurmella klo 18.