Kolme lainalla ollutta pelaajaa palaa HJK:n vahvuuteen 

Kevin Kouassivi-Benissan, Kai Meriluoto ja Elmo Henriksson ovat palanneet Klubiin lainapesteiltään.

HJK saa riveihinsä kolme paluumuuttajaa. Lainasopimuksilla maailmalla olleet Kevin Kouassivi-Benissan, Kai Meriluoto ja Elmo Henriksson ovat palanneet komennuksiltaan takaisin joukkueeseen. 

Kouassivi-Benissan, 26, pelasi kuluneen kevätkauden lainalla U21 EM-kisojen näyttämönäkin toimineessa slovakialaisessa Košicessa. Hän pelasi lainavisiittinsä aikana 11 ottelua Slovakian liigassa ja cupissa. Laitapuolustajana ja laiturina viihtyvä Kouassivi-Benissan tuo HJK:lle lisää vaihtoehtoja laitakaistoille molempiin suuntiin. 

– Kokemus oli hyvä. Pääsin heti tammikuussa täysillä mukaan siellä. Kevään peleissä pystyin antamaan oman osuuteni ja mielestäni pelit menivät hyvin, Kouassivi-Benissan kertoo. 

HJK:n joukkueeseen hän kertoo palanneensa hyvillä mielin. 

– Joukkueessa on hyvä pöhinä. Tykkään siitä, mitä olen tähän mennessä nähnyt, hyvä meininki kentällä ja kentän ulkopuolella. Siinä mielessä helppo tulla takaisin, kun joukkueessa on laatua ja hyviä äijiä kopissa.

Meriluoto, 22, puolestaan vietti kevätkauden Slovenian suurseurassa NK Mariborissa. Siellä hän auttoi Mariboria neljällä maalilla 13 liigaottelussa ja kahdessa Slovakian cupin ottelussa. Nuori hyökkääjä sai arvokasta kokemusta kovatasoisessa ympäristössä. 

Henriksson, 22, vartioi viime marraskuusta lähtien maalia espanjalaisen Sporting Gijónin organisaatioon kuuluvan Sporting Atléticon paidassa. Hän oli myös kisakoneessa U21-EM-lopputurnauksessa. 

Tervetuloa takaisin, Kevin, Kai ja Elmo!